انواع جوشکاری مدرن کدامند؟ + تعریف فرآیند های جوشکاری مدرن

جوشکاری

یکی از شغل هایی که در حال حاضر بسیار کاربردی است و تقریبا در تمامی صنایع از آن استفاده می شود جوشکاری است. جوشکاری به روش ها و انواع مختلفی انجام می شود که اگر بخواهیم به سیر تحول آن نگاه کنیم رشد قابل توجهی داشته داشته است. امروزه از روش ها و دستگاه های مدرن در جوشکاری استفاده می شود که موجب رشد سریع این صنعت و حرفه شده است. امروزه انواع جوشکاری مدرن بسیار مورد توجه جوشکاران و صاحبان صنایع قرار گرفته است.

با توجه به اینکه انواع فلزات در آلیاژ های مختلف و ضخامت های گوناگون وجود دارد، از اینورتر جوشکاری مدرن در فرآیند جوش قوس الکتریکی و جوشکاری فلزات رنگین استفاده بسیار زیادی می شود. تولید کنندگان به دنبال این هستند که نیاز مشتریان را شناخته و مناسب با نیاز آنها محصول با کیفیتی را تولید کنند.

در این مطلب نگاه تازه ای به جوشکاری داشته ایم و می خواهیم شما را با انواع جوشکاری مدرن آشنا کنیم. در ادامه با آروا همراه شوید تا ضمن معرفی فرآیند جوشکاری مدرن، با لوازم جوشکاری مدرن، جوشکاری پیشرفته و دیگر موضوعات مرتبط با این نوع جوشکاری آشنا شوید.

جوشکاری چیست؟

جوشکاری روشی است که با کمک آن می توان دو قطعه فلزی را به یکدیگر متصل کرد. در فرایند جوشکاری با استفاده از حرارت ایجاد شده می توان قسمت های مورد نیاز را به هم متصل نمود. با توجه به اینکه جوشکاری در دو روش جوش ذوبی و جوشکاری جامد انجام می شود، فرایند های و حالت های هرکدام متفاوت است و در کل یک مکانیزم انجام می شود و در نهایت می توان دو قطعه به هم چسبیده در اختیار داشت.

در واقع می توان گفت جوشکاری فرایندی است که طی آن دو قطعه گرم می شود و با اعمال روش های مختلف ذوبی و جامد به یکدیگر متصل می شوند. انواع جوشکاری ذوبی و انواع جوشکاری حالت جامد از جمله انواع جوشکاری مدرن هستند که در ادامه به معرفی و توضیح هر کدام از آنها می پردازیم و شما را بیشتر با این موضوع آشنا می کنیم.

انواع جوشکاری مدرن کدامند؟

جوشکاری مدرن دارای انواع مختلفی است که از هر کدام این انواع می توان در زمینه ها و موارد مختلفی استفاده کرد و از این طریق جوش های مقاوم و مستحکمی را در صنایع مختلف به وجود آرود. انواع جوشکاری مدرن را می توان در مدل ها و دسته بندی گوناگونی جای داد. با کمک جوشکاری مدرن می توان در شرایط و محیط های گوناگونی مانند زیر آب، کار جوشکاری را انجام داد. در زیر به انواع جوشکاری مدرن به صورت تیتر وار اشاره می کنیم.

 • جوش قوس الکتریکی
 • نقطه جوش
 • جوشکاری فلزات رنگین
 • جوشکاری زیر آب

فرآیند های جوشکاری

فرآیند های جوشکاری در یک دسته بندی کلی شامل دو نوع ذوبی و جامد است. در جوشکاری ذوبی، عملیات جوش دادن دو قطعه، با ذوب کردن فلزات و استفاده از الکترود و سیم جوش انجام می شود و می توان انواع فلزات با ضخامت و آلیاژهای مختلف را به هم متصل نمود. در روش جوشکاری حالت جامد هیچ گونه ذوبی اتفاق نمی افتد بلکه با ایجاد گرما و حرارت در قسمت مورد نظر و خمیری کردن فلزات و اعمال فشار، فرایند جوشکاری انجام می شود. هر دو این روش ها را به صورت کامل توضیح می دهیم تا بتوانید اطلاعات کامل تری در این مورد به دست آورید.

تعریف جوشکاری ذوبی و انواع آن

یکی از روش های پرکاربرد و متداول در جوشکاری، انجام آن به روش ذوبی است. این روش تقریباً در تمامی مشاغل و حالت های مختلفی انجام می شود و روند کار به این صورت است که با کمک ذوب کردن لبه های دو قطعه با کمک تجهیزات مختلفی مانند الکترود و سیم جوش فرایند اتصال مهیا می شود.

جوشکاری ذوبی را می توان به روش های مختلفی مانند CO2، آرگون، قوس الکتریکی، پلاسما، لیزری و … انجام داد که هر کدام از آنها دارای مزیت های مختلفی است. امروزه برخی از حالت های جوشکاری ذوبی مانند آرگون و CO2 را می توان از جمله انواع جوشکاری مدرن در نظر گرفت.

 • جوشکاری لیزری
 • جوشکاری پلاسما
 • جوشکاری زیر پودری
 • جوشکاری ذوبی قوسی با گار محافظ
 • جوشکاری گازی یا اکسی استیلن

تعریف جوشکاری حالت جامد و انواع آن

همانطور که در تعریف فرآیند های جوشکاری مدرن توضیح دادیم یکی از روش ها جوشکاری در حالت جامد است. جوشکاری جامد بر عکس جوش ذوبی انجام می شود و طی این فرایند هیچ گونه ذوبی اتفاق نمی افتند. در جوشکاری ذوبی از گرم کردن قطعه و اعمال فشار استفاده می شود. این روش از جوشکاری دارای انواع مختلفی است که از آنها در مشاغل و صنایع مختلفی استفاده می شود. برای آشنایی هرچه بیشتر شما انواع جوشکاری جامد را معرفی می نماییم.

 • جوشکاری سرد
 • جوشکاری نفوذی
 • جوشکاری اصطکاکی
 • جوشکاری انفجاری
 • جوشکاری نوردی

خطرات جوشکاری مدرن

جوشکاری همیشه دارای خطراتی است و باید پیش از آنکه کار جوشکاری را انجام دهیم تمامی نکات ایمنی را رعایت کرده و از تجهیزات و وسایل ایمنی استفاده کنیم. جوشکاری مدرن با توجه به اینکه در آن از اینوتر و دستگاه های مدرن تری استفاده می شود و کارهای حساس را با آن می توان جوشکاری کرد نیز دارای خطراتی است. بهتر است پیش از شروع جوشکاری به این نکات مهم از قبیل استفاده از عینک و ماسک ایمنی، مراقبت از دستگاه در حین جوشکاری و … توجه داشت.

در کل می توان گفت با توجه به پیشرفت هایی که در روش اجرای جوشکاری و همچنین فناور های نوین در ساختار دستگاه جوش به وجود آمده است، خطرات روش های جوشکاری مدرن نسبت به روش های قدیمی تر کاهش پیدا کرده است.

لوازم و تجهیزات جوشکاری مدرن

با توجه به اینکه برای جوشکاری مدرن روش های جدیدی در نظر گرفته شده است، هر کدام از این روش ها نیاز به لوازم و تجهیزات خاص خود را دارد. برای مثال در فرایند جوشکاری آرگون نیاز به برخی تجهیزات است و در جوشکاری لیزری و پلاسما به لوازم و تجهیزات مخصوص این روش های جوشکاری داریم. در یک نگاه کلی می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که لوازم و تجهیزات برای انواع جوشکاری مدرن متناسب با روش و دستگاه آنها انتخاب می شود. در زیر به مهم ترین تجهیزات مورد نیاز برای جوش مدرن اشاره می کنیم.

 • دستگاه جوش
 • سیم جوش
 • الکترود تنگستن
 • تورچ جوشکاری
 • دستکش ایمنی
 • ماسک و کلاه جوشکاری

کلام مانا:

در طول سالیان متمادی جوشکاری پیشرفت های زیادی داشته و همواره در حال تحول است. امروزه یکی از انواع جوشکاری که بسیار توجه قرار دارد و برای انجام آن از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته استفاده می شود جوشکاری مدرن است. از انواع جوشکاری مدرن در صنایع مختلفی مانند خودرو سازی، کشتی سازی، هوا و فضا و … استفاده می شود.


مهم ترین سوالات شما در مورد انواع جوشکاری مدرن:

فرآیندهای جوشکاری مدرن کدامند؟

در یک دسته بندی کلی فرآیند های جوشکاری مدرن را می توان در دو نوع جوشکاری ذوبی و جوشکاری در حالت جامد قرار داد.

انواع جوشکاری مدرن ذوبی کدامند؟

جوشکاری مدرن دارای انواع مختلفی است که از جمله مهم ترین آنها می توان به: جوش قوس الکتریکی، نقطه جوش، جوشکاری فلزات رنگین و جوشکاری زیر آب اشاره نمود.

javanmard وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط تلفنی با کارشناسان ما

09151009700

ارتباط سریع