جوشکاری سلولزی چیست ؟جوشکاریجوشکاری سلولزی چیست ؟

جوشکاری سلولوزی

جوشکاری سلولزی

مدل ها و روش های مختلفی از جوشکاری وجود دارند که می توان اتصالات مختلف را به وسیله آنها بر قرار کرد. برای انجام دادن عملیات جوشکاری نیاز به ابزار و تجهیزاتی داریم که بتوانیم جوشکاری را انجام دهیم. یکی از وسایلی که در جوشکاری ذوبی مهم و ضروری است الکترود جوشکاری یا سیم جوش است.

با کمک الکترود می توان میان دو قطعه اتصال برقرار کرد ،الکترودهایی که دارای انواع مختلفی هستند و از پوشش های مختلفی نیز تشکیل شده اند. یکی از انواع الکترود ها الکترود سلولزی است که با کمک این الکترود ها میتوان  جوشکاری سلولوزی را انجام داد.

در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که جوشکاری سلولزی چیست و برای انجام دادن جوش سلولزی به چه عواملی باید دقت کرد ( کدام دستگاه جوش را بخریم؟).با آروا همراه باشید تا درباره جوشکاری با الکترود سلولزی بیشتر بدانیم.

جوشکاری سلولوزی چیست ؟

جوش سلولوزی در واقع روشی از جوشکاری است که با الکترود سلولوزی انجام می شود و به طور کلی دلیل نامگذاری آن نیز ،استفاده از الکترود سلولوزی است به زبان ساده جوشکاری سلولزی استفاده کردن از الکترود و یا سیم جوش سلولوزی در فرایند جوشکاری است.برای انجام جوشکاری سلولوزی نیاز به دستگاه هایی داریم که بتوانند این نوع جوش را انجام دهند. انواع مختلفی از جوشکاری ذوبی وجود دارد که در آنها از سلولوز استفاده می شود .

الکترود سلولوزی

الکترود سلولزی از انواع الکترود ها است که از آن در فرایند جوشکاری ذوبی با قوس الکتریکی استفاده می شود. این الکترود ها با حروف و علامت اختصاری E6010 و E6011 شناخته می شوند.

دلیل این کد گذاری این است که در هر کدام از انها از پوشش های حاوی سدیم و پتاسیم استفاده شده است. از هر دوی این کدها می توان در جوشکاری با جریان برق DC استفاده کرد اما حالت دوم را فقط در جریان AC می توان استفاده کرد.نقش سلولوز در الکترود های جوشکاری

پوشش الکترود های سلولوزی جوشکاری از درصدی پودر سلولز تشکیل شده اند که در زمان سوختن و جوش ،قوس جوشکاری باعث ایجاد و شکل گرفتن گاز های محافظ می شود و این گاز محافظ از فلز ذوب شده در برابر هوای محیط محافظت می کند. در واقع می توان گفت که سلولوز برای این است که با ایجاد گازهای محافظ از فلز و ترکیب آن با هوا محافظت کند. این روش را می توان مشابه با جوشکاری آرگون و جوشکاری co2 دانست.

پوشش الکترود های سلولزی

همانطور که گفتیم الکترود ها دارای پوشش های مختلفی هستد. برای ساخت الکترود های سلولزی از موارد مختلفی استفاده می شود و با کمک این پوشش است که می توانیم در روش های خاص از این الکترود استفاده کرد. این پوشش ها مقاومت جوشکاری را بالا می برد. از جمله مواد تشکیل دهنده الکترود سلولوزی می توان به پودر سلولز، سنگ معدن، آهن غنی شده، کربنات ها، سیلیکات های آلومینیوم، اکسید کننده ها و چسب اشاره کرد.

کاربرد جوش سلولوزی

جوشکاری سلولزی و یا جوشکاری با الکترود سلولزی به خاطر استفاده از سیم جوش یا الکترود سلولوزی در موارد مختلفی کاربرد دارد و به دلیل استحکام بالای جوش از آنها در صنایع استفاده می شود. در زیر به مهم ترین کاربرد های جوش سلولوزی اشاره می کنیم:

  • اتصالات عمودی
  • جوشکاری خطوط لوله کشی
  • ساخت مخازن

مزایای جوشکاری سلولوزی

جوشکاری با الکترود سلولوزی دارای ویژگی ها و مزیت های بسیاری است که این مزایا باعث استفاده بیشتر از این الکترود در موارد مختلف شده است. در ادامه به صورت تیتر وار به مزایای جوشکاری سلولزی اشاره می کنیم.

  • مناسب جوشکاری های عمودی
  • مناسب برای جوشکاری پاس
  • سرعت بالا و نفوذ بیشتر
  • کیفیت جوش بالا
  • حجم کم تولید سرباره
  • ایجاد قوس الکتریکی قوی

تفاوت الکترود معمولی با سلولزی

از تفاوت های اولیه میان الکترود های معمولی با سلولوزی این است که الکترود های سلولوزی دارای رطوبت هستند و به خاطر داشتن رطوبت نیاز به اکسیداسیون شدن پوشش نیست که این عمر موجب کم شدن فرایند اکسیداسیون کربن نیز می شود. الکترود های سلولزی را نباید در معرض نور آفتاب قرار داد چرا که ممکن است دیگر قابل مصرف نباشند.

با توجه به اینکه الکترود های سلولوزی کاملا می سوزند به همین دلیل به نسبت الکترود های دیگر سرباره کمتری ایجاد می کند. الکترود های سلولزی برای همه حالت های جوشکاری مناسب هستند و می توان از آنها استفاده کرد.

دستگاه جوش سلولوزی

دستگاه جوش سلولزی دستگاهی است که این قابلیت را دارد که الکترود سلولزی را ذوب کند این دستگاه ها به عنوان موتور جوش سلولوزی نیز شناخته می شود. ولتاژ خرجی در دستگاه هایی که قابلیت ذوب سلولوز را دارند بالاتر و بیشتر از دستگاه های ساده و سنتی است. به عبارت ساده تر دستگاه جوش سلولوزی دستگاهی است که می توان به وسیله آن جوش سلولزی را انجام داد.

تفاوت اینورتر جوش سلولزی با دستگاه جوش معمولی چیست

ولتاژ خروجی در دستگاه جوش سلولزی ۱۴۰ تا ۱۶۰ ولت و در اینورتر های معمولی ۷۰ تا ۹۰ ولت است که همین ولتاژ خروجی بالا در اینورتر های جوش سلولوزی باعث ذوب شدن پوشش های الکترود سلولوزی می شوند.در واقع تفاوت اصلی اینورتر جوش سلولزی با دستگاه جوش معمولی در واقع همین مسئله است.دستگاه جوش سلولزی

دستگاه جوش سلولوزی از جمله ابزارآلات جوشکاری است که قابلیت این را دارد که به کمک آن بتوانیم الکترود سلولوزی را ذوب کنیم. اینورتر های در مدل های مختلف و با آمپر بالا و قابلیت های مختلف ،تولید و به بازار عرضه می شوند. ولتاژ بالا در دستگاه های جوش به راحتی این امکان را  می دهد تا در موقعیت های مختلف و صنایع کاربردی مورد استفاده قرار گیرد و اتصال های قوی و مستحکمی را ایجاد کنیم.

javanmard وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط تلفنی با کارشناسان ما

09151009700

ارتباط سریع