سوله صنعتی چیست؟ انواع سوله صنعتی

صنعتی 1 سازنده انواع اسکلت های فلزی و بهترین سوله سازی در مشهد

سوله صنعتی یکی از رایج ترین انواع سوله ها به شمار می رود که در ایران به وفور ساخته می شود. بسیاری از افراد با مفهوم سوله صنعتی آشنا نیستند و به همین دلیل در طی این مقاله قصد داریم در رابطه با موضوع سوله صنعتی، نحوه ساخت و اصول مهندسی آن، اجزای مهم آن، مزیت های ساخت و استفاده از آن توضیحاتی ارائه دهیم که قطعا برای افراد ناآشنا با آن بسیار مفید و جامع است.

سوله های صنعتی پرکاربرد ترین نوع سوله ها به شما می روند و از آن ها می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد. ساخت سوله صنعتی نیازمند محاسبات فنی و دانش تخصص در این زمینه است. لذا توصیه می شود اگر چنانچه قصد ساخت و طراحی سوله صنعتی را دارید، حتما با کارشناس و مهندس با تجربه در این زمینه همکاری نمایید.

سوله صنعتی یعنی چه؟

به سازه های فلزی که فضای بزرگی را در بر می گیرند و سقف آن ها پوشیده است سوله صنعتی گفته می شود. سوله های در مدل های مختلف و انواع منحصر به فرد وجود دارند که یکی از این سوله ها، سوله صنعتی است. سوله صنعتی در کشور های خارجی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد اما امروزه شاهد استفاده از این سوله ها در ایران می باشیم. قابل ذکر است که نیاز به سوله صنعتی در ایران همه روزه در حال افزایش است.

سقف سوله های صنعتی شیب دار است و در مکان های مختلف از جمله سالن های ورزشی استفاده می شود. موارد استفاده سوله صنعتی بسیار زیاد است. برای مثال از سوله های صنعتی در فروشگاه های بزرگ، انبار ها، آشیانه ی هواپیما و کارخانه ها استفاده می گردد.

یکی از نکات مهم طراحی سوله صنعتی، بزرگ بودن دهانه ی آن است. این سوله ها به دلیل رابط کاربری صنعتی در این مورد با دیگر سوله ها تفاوت دارند.

سوله های صنعتی در مدل های مختلف از جمله سوله قوسی هلالی، سوله چند ضلعی، سوله تک دهانه، سوله دو یا چند دهانه و سوله تمام قوسی در بازار وجود دارند و همچنین در صورت نیاز طراحی و ساخته می شوند.

افراد می توانند با توجه به نیاز های خود اقدام به ثبت سفارش سوله صنعتی مد نظرشان نمایند. سازندگان سوله های صنعتی در کشور بسیار زیاد است. افراد می بایست با توجه به اعتبار و کیفیت کار این سازندگان اقدام به انتخاب یکی آن ها کنند.

گفتنی است که سوله صنعتی دست دوم نیز در بازار موجود است. افراد می بایست در هنگام خرید سوله های صنعتی دست دوم کمی بیشتر مراقب باشند و انتخاب های مطمئن و آگاهانه ای داشته باشند.

مزیت های ساخت و استفاده از سوله صنعتی

ساخت و استفاده از سوله های صنعتی برای کاربران آن مزیت هایی دارد که قطعا اهمیت بالایی دارد.

 • قیمت پایین ساخت و هزینه های کم نگهداری آن

یکی از مهم ترین مزیت های آن، پایین بودن هزینه ساخت سوله می باشد که قطعا برای صاحبان سرمایه بسیار مهم است. در ساخت سوله های صنعتی به دلیل این که نیازی به استفاده از مصالح ساختمانی مانند سیمان و آجر نیست، هزینه ساخت بسیار اقتصادی تر از ساختمان می باشد.

خرید و اجاره سوله های صنعتی بسیار مقرون به صرفه بوده و حتی می توان با خرید سوله دست دوم و بازسازی آن، در هزینه ها صرفه جویی کرد. همچنین لازم به ذکر است که اجاره سوله های صنعتی به نسبت ساختمان ها ارزان تر بوده و معمولا قرارداد های اجاره آن ها چندین ساله است.

همان طور که می دانید برای نگهداری ساختمان ها و سازه ها باید هر از چند گاهی هزینه هایی را انجام دهید. یکی از مزیت های سوله صنعتی این است که از فولاد با روکش ضد زنگ ساخته می شود و به همین دلیل برای سال های طولانی دوام می آورند و هزینه نگهداری ناچیزی دارند.

 • ساخت در زمان کمتر

برای ساخت سوله های صنعتی نیاز به زمان زیادی نیست و به نسبت ساختمان های آجری زمان کمتری لازم دارد.

 • زیبایی و جلوه بصری

سول صنعتی را می توان زیباتر و شکیل تر از ساختمان ها ساخت.

 • ماندگاری و دوام بالا

در ساخت سوله صنعتی از فولاد و ورق های آهنی استفاده می شود. این مصالح ماندگاری و دوام بسیار طولانی دارند. علاوه بر آن، استحکام و مقاومت فولاد و آهن آلان بسیار بالاست و قادر هستند فشار بالا را تحمل کنند و صدمه ای نبینند.

 • قابلیت های چند منظوره

سوله های صنعتی را می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد و از این نظر بسیار انعطاف پذیر هستند.

اجزای مهم سوله های صنعتی

سوله های صنعتی دارای اجرای مختلفی هستند که موارد زیر مهم ترین نوع آن ها است. به طور کلی سوله صنعتی با سقف های شیب دار طراحی و ساخته می شوند.

 • ستون های شیب دار که نقش مهمی در نگهداری سقف دارند.
 • بادبند هایی که در سقف ها تعبیه می شوند.
 • بادبند های دیواره های سوله صنعتی که در استحکام ورق های کناری نقش مهمی دارند.
 • اتصالات بین تیر های فولادی که عمدتا از نوع پیچ و مهره می باشند.
 • رفتر های سوله

اگر به عکس ها و نمونه های سوله های صنعتی توجه کنید متوجه می شوید که این سازه ها به نسبت سایر ساختمان های صنعتی و کارگاهی کمی متفاوت تر طراحی و ساخته می شوند.

یکی از وجه تمایز های سوله صنعتی با سایر سازه ها، سقف شیب دار می باشد. برای ساخت این سقف از شیروانی استفاده می شود که مزیت های متعددی دارد. امروزه مدل های متعددی از سقف های شیب دار توسط مهندسین طراحی و ساخته می شوند که رایج ترین نوع آن مدل ساندویچ پنل سقفی است.

معمولا دهانه های سوله به نسبت سایر سازه ها بزرگتر ساخته می شود تا برای حمل و نقل دستگاه ها و محصولات بتوان از ماشین آلات سنگین استفاده کرد.

جهت افزایش مقاومت و استحکام سازه های صنعتی از تیر فولادی استفاده می شود. ستون های اصلی سوله های صنعتی از تیر های فولادی سنگین ساخته می شوند و با استفاده از پیچ و مهره اتصال داده می شوند. همچنین از سایر آهن آلات نظیر پروفیل نیز جهت ساخت سایر قسمت های سوله استفاده می شود.

اصول ساخت سوله صنعتی

ساخت سوله صنعتی مانند ساخت هر نوع اشیاء دیگری نیاز به رعایت نکات و اصول خاصی دارد. اولین مرحله ای که در ساخت سوله صنعتی پیش روی افراد قرار دارد طراحی آن است. لازم به ذکر است که طراحی و همچنین ساخت سوله صنعتی یک کار کاملا تخصصی است و هر فردی نمی تواند این کار را انجام دهد. برای مثال عدم توجه به برخی پارامتر ها ممکن است سبب افزایش سرسام آور هزینه ها شود و صرفه ی اقتصادی این سوله ها از بین برود.

افراد برای این که بتوانند اقدام به طراحی سوله صنعتی کنند نیاز به اطلاعاتی دارند. این اطلاعات عبارت است از:

 • ارتفاع سوله
 • شیب سوله و ارتفاع تاج آن
 • بار برف و همچنین میزان نیروی باد
 • شیب دهنه طولی و شیب دهانه عرضی سوله
 • تعداد قاب های طولی که برای ساخت سوله مد نظر افراد می باشد
 • مقدار نیروی مربوط به زلزله
 • مقدار مقاومت خاک محل انجام پروژه
 • مشخص شدن نوع پوشش سقف سوله صنعتی

با مشخص شدن موارد فوق افراد می توانند اقدام به طراحی سوله صنعتی نمایند.

مصالح مورد نیاز برای ساخت سوله های صنعتی

مورد بعدی که در ساخت سوله صنعتی بسیار دارای اهمیت است، فراهم کردن اجزای تشکیل دهنده ی سوله می باشد.

سوله های صنعتی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که این اجزا عبارت اند از: پیچ و مهره ها و اتصالات، رفتر ها، بادبندی های سقفی و دیواری، ستون های اصلی شیب دار سقف و ستون های اصلی تیر ورقی. برای ساخت سوله نیاز به تامین فلز مورد نیاز برای ساخت اسکلت آن نیاز است و این مقدار فلز باید تهیه شود.

موردی که قابل ذکر می باشد این است که ساخت سوله های فلزی با استفاده از سازه های خرپایی و اسکلت های قوطی شکل و فلزی با توجه به کم بودن مقاومت آن ها منطقی نیست.

مورد آخر هم برآورد هزینه های مربوط به سوله صنعتی قبل از ساخته شدن آن است. این مقدار معمولا توسط کارشناسان و تکنسین های مانا سوله ایرانیان به صورت دقیق و یا تقریبی اعلام می گردد.

KEY WORD

structure-structure-protein structure-structure of d n a-structure of cells-synonyms for structure-

javanmard وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط تلفنی با کارشناسان ما

09151009700

ارتباط سریع